نشست تخصصی "بررسی توانمندی گردشگری سلامت در لرستان" برگزار شد

۲۸ آذر ۱۴۰۰ | ۰۹:۳۴ کد : ۳۹۲۵۶ اخبار برگزیده فرهنگی
تعداد بازدید:۱۱۷
ششمین دوره سلسله نشست‌های چشم‌انداز صنعت گردشگری در ایران با موضوع "بررسی توانمندی گردشگری سلامت در استان لرستان" با همکاری مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران و معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی لرستان برگزار شد.
نشست تخصصی "بررسی توانمندی گردشگری سلامت در لرستان" برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی لرستان با همت ششمین دوره سلسله نشست‌های چشم‌انداز صنعت گردشگری در ایران با موضوع "بررسی توانمندی گردشگری سلامت در استان لرستان" با همکاری مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران و معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی لرستان و حضور دکتر ابراهیمی نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی، دکتر سلاحورزیان رئیس جهاددانشگاهی لرستان، دکتر اسدبیگی، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان، مهندس قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان و جمعی از دانشجویان و مسوولان استانی برگزار شد.

درمان ناباروری در بحث توریسم سلامت به صورت ویژه دیده شود

در این جلسه دکتر امین سلاحورزیان، رئیس واحد با بیان اینکه گردشگری سلامت دارای سه زیربخش و شامل توریسم تندرستی، توریسم درمانی و توریسم پزشکی است، افزود: هر کدام از این موضوعات ساختار خاص خود را دارند.

وی بیان کرد: لرستان به رغم داشتن جاذبه‌های گردشگری و وجود پزشکان متخصص در مقوله گردشگری سلامت کمتر مورد توجه قرار گرفته است که می‌طلبد بسیاری از دستگاه‌های اجرایی در این راستا همکاری لازم را داشته باشند تا بتوانیم شاهد بالندگی این بخش در لرستان باشیم.

این مسوول اضافه کرد: متولی امر گردشگری سلامت، اداره کل میراث فرهنگی لرستان است و البته این کاری بین بخشی بوده که می‌توان در کنار میراث فرهنگی، دانشگاه علوم پزشکی و جهاد دانشگاهی این موضوع را در استات اجرایی و رونق بخشید.

سلاحورزیان با بیان اینکه ناباروری یکی از مشکلات لرستان است، خاطرنشان کرد: بسیاری از زوجین نابارور برای درمان، به استان‌های همجوار و تهران مراجعه می‌کنند و این در حالیست که در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی کل خدمات  برای آنان ارائه می‌شود.

وی تاکید کرد: به دنبال توسعه خدمات این مرکز هستیم و حتی می‌توانیم به استان‌های هم‌جوار و کشورهای همسایه نیز خدمات را ارائه دهیم.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان تصریح کرد: ضرورت دارد که موضوع درمان ناباروری در بحث توریسم سلامت به صورت ویژه دیده شود.

مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی لرستان را  توسعه دهیم

 دکتر ابراهیمی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس نیز در ادامه بیان کرد: با توجه به  اینکه جهاد دانشگاهی استان محور برگزاری این سمینار بوده و یکی از اهداف موضوع گردشگری سلامت درمان ناباروری و نازایی است ضرورت دارد امکانات مورد نیاز مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان را فراهم و توسعه دهیم و از این ظرفیت در راستای توریست درمانی استفاده شود.

وی گفت: در ماده ۸۷ برنامه ششم توسعه تاکید بر کاهش وابستگی به نفت و توسعه صنعت گردشگری و در دل آن صنعت توریسم شده است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در لرستان در راستای توریست درمانی کاری نشده است در حالیکه هیچ جای ایران مانند استان چهار فصل نیست و نیاز است از این ظرفیت غافل نشویم.

در حوزه گردشگری سلامت در لرستان کارهای خوبی می‌توان انجام داد

همچنین سید امین قاسمی ، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان اظهار کرد: توریسم درمانی از نگاه سازمان جهانی گردشگری به معنای استفاده از خدماتی است که سبب بهبود و افزایش سلامتی و روحیه فرد با استفاده از آب و هوا، مقوله پزشکی، درمانی و... بوده که ۲۴ ساعت در خارج از منطقه محل سکونت به طول انجامد.

وی با اشاره به اینکه تا قبل از کرونا هر ساله بیش از ۱۱ میلیون گردشگر سلامت وارد کشور می‌شد که البته لرستان مقصد تامین سلامت نبود، افزود: توریسم ها بیشتر به استان‌های فارس، تهران، اصفهان،خراسان رضوی و کرمانشاه سفر می کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با بیان اینکه سالانه بالغ بر ۱۵ میلیون دلار درآمد ارزی توریسم سلامت در کشور است، اضافه کرد: در چهار ماهه سال ۹۸ بیش از ۶۰۰ هزار توریست سلامت وارد کشور شدند و درآمد کلانی را به دنبال داشته است.

وی گفت: افرادی که در بحث توریسم سلامت به کشور مراجعه کردن بیشتر در موضوعات زنان و زایمان، زیبایی جراحی‌های عمومی، قلب و عروق و... بوده‌اند.

قاسمی گردشگری را موضوعی فرابخشی عنوان کرد و با بیان اینکه یکسری سلسله ضوابط و خدمات به دنبال گردشگری سلامت هستند، اظهار کرد: دستگاه‌هایی مانند وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت، میراث فرهنگی و ارگان‎های امنیتی که وظیفه تامین امنیت کشور و رصد موضوعات ضد جاسوسی را بر عهده دارند دخیل هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان اظهار کرد: گردشگری سلامت صرفاً خارجی نیست و افراد تحت عنوان طبیعت‎گرد به استان‌ها و مناطق دیگر کشور سفر می‌کند.

وی با بیان اینکه لرستان با وجود دریاچه نمک، آبشارها و چشمه های آب گرم و وجود ۳۰۰ گونه گیاه دارویی ظرفیت خوبی برای جذب توریسم هستند، گفت: با وجود بیمارستان‌های خصوصی و دولتی خوبی که در لرستان وجود دارد کارهای خوبی در حوزه گردشگری سلامت می‌توان انجام داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان خاطرنشان کرد: در هر سه حوزه استان پتانسیل لازم را دارد که بتوانیم گردشگری سلامت را رونق ببخشیم.

قاسمی گفت: هزینه سفر به ایران و درمان نسبت به سایر کشورها ارزان تر است و این موضوع می‌تواند گام مثبتی در رونق اقتصادی و به ویژه رفع معضل بیکاری در استان باشد.

گردشگری سلامت در لرستان مورد بررسی قرار گیرد

دکتر محسن اسدبیگی، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز گفت: گردشگری سلامت موضوعی است که می‌توان با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های لرستان مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: لرستان مثل همه پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های خوبی که دارد می‌تواند در بحث گردشگری سلامت ورود پیدا کند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: با توجه به ظرفیت‌های استان در بحث خدمات پزشکی به دلیل وجود پزشکان حاذق و متخصص دسترسی بهتر به امکانات وجود دارد.

اسدبیگی اظهار کرد: در یکی دو بیمارستان خصوصی و دولتی در استان طراحی سایت‌ها، اطلاع رسانی وحوزه‌های پژوهشی آموزشی انجام و برای گرفتن دانشجوی خارجی یکسری اقدامات خوبی صورت گرفته است و این ظرفیت خوبی برای گردشگری سلامت است.

وی بیان کرد: در لرستان می‌توان خدمات تخصصی را با وجود پزشکان متخصص و دستگاه‌های ویژه تخصصی برای بیماران قلب و عروق ارائه داد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار کرد: اختصاص دستگاه سی-تی-آنژیو- ۲۵۶ لرستان شاخص خوبی برای جذب گردشگر سلامت در بخش‌ بیماری‌های قلبی و عروقی است.

وی اضافه کرد: در بحث بسته‌بندی، توزیع، عرضه و فراوری گیاهان دارویی لرستان می‌تواند به عنوان یک قطب مطرح باشد.

اسدبیگی خاطرنشان کرد: در لرستان زمینه فعالیت خوبی برای کشت گیاهان دارویی وجود دارد و این موضوع پتانسیل خوبی در درآمدزایی و رونق اقتصادی خواهد داشت.

text to speech icon

نظر شما :