دکتر سلاحورزیان مطرح کرد:

آمادگی جهاددانشگاهی لرستان برای تامین نهاده مورد نیاز کشت گیاهان دارویی

۲۱ آذر ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۲ کد : ۳۹۰۲۹ پژوهشی
تعداد بازدید:۱۳۱
رئیس جهاد دانشگاهی لرستان با اعلام آمادگی برای تامین نهاده مورد نیاز کشت گیاهان دارویی در استان گفت: هم‎اکنون در مرکز تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی این واحد ۴۰ نوع گیاه کشت و اهلی‌سازی شده است.
آمادگی جهاددانشگاهی لرستان برای تامین نهاده مورد نیاز کشت گیاهان دارویی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی لرستان، دکتر امین سلاحورزیان در رویداد شتاب(استارتاپی) با موضوع گیاه دارویی مرزه خوزستانی که به همت مرکز علمی- کاربردی این واحد در سالن جلسات برگزار شد با بیان اینکه لرستان به دلیل شرایط آب و هوایی مطلوب و خاک مناسب، یکی از نقاط ارزشمند، در راستای پرورش گیاهان دارویی است، اظهار کرد: این گیاهان به طور طبیعی در مناطق مختلف استان رویش دارند اما روی کشت و فرآوری آنها زیاد کار نشده بود.

وی با اشاره به تمایل مردم لرستان به مصرف گیاهان دارویی اضافه کرد: بر همین اساس تصمیم گرفتیم که روی کشت، تولید و فرآوری گیاهان دارویی به صورت ویژه کار کنیم.

دکتر سلاحورزیان با یادآوری اینکه جهاد دانشگاهی لرستان از سال ۸۶ کار خود را روی کشت و اهلی سازی گیاهان دارویی آغاز کرده است، ادامه داد: در همین راستا مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی را در بام لرستان احداث کرده و روی کشت و اهلی‌سازی قریب به چهل نوع گیاه کار شده است.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان با بیان اینکه در همین رابطه به نتایج و دستاوردهای خوبی رسیده‎ایم، افزود: هم‎اکنون بخش عمده‎ای از نیاز استان به قلمه و نشاه گیاهان دارویی توسط جهاددانشگاهی تامین و تولید می‎شود.

وی به آغاز طرح کشاورزی قراردادی برای کشت گیاهان دارویی در بین کشاورزان استان اشاره کرد و گفت: جهاددانشگاهی لرستان آمادگی کامل دارد تا بذر، قلمه و نشا استاندارد گیاهان دارویی مورد نیاز استان را تامین و تولید کند.

دکتر سلاحورزیان در ادامه با اشاره به رویداد شتاب گیاه دارویی مرزه خوزستانی گفت: این گیاه یکی از گیاهان دارویی اندمیک و ارزشمند لرستان محسوب می‎شود که در صنایع بهداشتی و دارویی کاربرد دارد و هم‎اکنون به صورت ویژه در بام لرستان کشت  و قلمه آن به استان‌های همجوار ارسال می‌شود.

رئیس جهاددانشگاهی لرستان با بیان اینکه در دانشگاه جامع علمی-کاربردی باید علم و کاربرد کنار هم قرار بگیرند، تصریح کرد: در این رویداد استارتاپی ایده‌هایی که پذیرفته شوند در راستای کاربردی شدن، مورد حمایت ویژه قرار خواهند گرفت.

text to speech icon

( ۱ )

نظر شما :