با حمایت شرکت شهرکهای لرستان و جهاددانشگاهی

خوشه فرش لرستان جان می‌گیرد

۲۵ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۹:۴۹ کد : ۲۱۶۷۳ آخرین اخبار فرهنگی
اصالتی که به نام استان‌های دیگر زده می‌شود حکایت گمنامی فرش لرستان است، فرشی که بدون نقشه و حامی برای احیا چشم‌به‌راه بسیاری از وعده‌هایی بود که در حد حرف باقی ماند؛ اما امروز روز خوبی برای فرش لری بود تا با افتتاح دفتر طراحان خوشه فرش لرستان، خزان آن به بهاری پر امید تبدیل شود.
خوشه فرش لرستان جان می‌گیرد

دفتر خوشه فرش لرستان با حمایت شرکت شهرک‌های لرستان و جهاد دانشگاهی در حالی افتتاح شد تا تعدادی از طراحان دلسوز فرهنگ لرستان گرد هم آیند و با تخصصی که دارند نقشه‌های فرش لری را احیا و نسبت به نمونه بافی و تجاری‌سازی آن اقدام کنند.

شناساندن فرش لرستان و جایگاه‌یابی آن در اولویت باشد

بختیار رازانی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های لرستان در مراسم افتتاحیه این دفتر گفت: با پیگیری شرکت شهرک‌ها سه خوشه آبزی‌پروری، عسل و فرش در لرستان فعال شده و در مدار توسعه قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه فرش لرستان در سطح کشور ناشناخته است، ادامه داد: پیشینه این فرش برای مردم ناشناخته بوده و در وهله اول نیاز است که طراحان نسبت به شناساندن و جایگاه‌یابی آن اقدام کنند.

رازانی ضمن تشکر از جهاد دانشگاهی افزود: این نهاد نهایت همکاری را با خوشه فرش استان داشته و از اینکه دفتری برای احیای فرش لرستان در اختیار طراحان قرار داده است، سپاسگزاریم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های لرستان با بیان اینکه این دفتر مرکز اصلی طراحی فرش لرستان است، خاطرنشان کرد: فضایی که جهاد دانشگاهی در اختیار طراحان خوشه فرش قرار داده محیط مناسبی برای آموزش طراحان است تا بتوانیم در آینده نسبت به نمونه بافی بیشتر و تجاری‌سازی فرش لرستان اقدام کنیم.

جهاد دانشگاهی، حامی قابلیت‌هایی که ظرفیت اقتصادی و تولید ثروت دارند

دکتر سید علی نادر دهقانی الوار، رئیس جهاد دانشگاهی لرستان در ادامه گفت: ما به‌عنوان مجموعه جهاد دانشگاهی وظیفه داریم در راستای تحقق برنامه‌های توسعه استان و کشور، ایجاد زیرساخت‌ها و حمایت از فعالیت‌های علمی و دانش‌بنیان،  امکانات و ظرفیت‌های خود را در اختیار پیشرفت و ترقی قرار دهیم.

وی ادامه داد: دفتر طراحان خوشه فرش لرستان در محل پارک علوم، صنایع و صنایع نرم جهاد دانشگاهی راه‌اندازی شده و ازآنجاکه ماهیت این پارک کمک به احیا و توسعه فرهنگ و صنایع لرستان بوده، قرار گرفتن این دفتر در چنین جایی اتفاق خوبی است چراکه فرش لرستان بخشی از فرهنگ و اصالت ماست.

دهقانی الوار با بیان اینکه فرش لرستان دارای قدمت و پیشینه زیادی است و با این حال تاکنون به دلایل مختلف این ظرفیت مغفول مانده و به مرحله تجاری‌سازی نرسیده است، تصریح کرد: جهاد دانشگاهی می‌تواند برای ایجاد بازار در فضای مجازی برای فرش لرستان  اقدامات لازم را انجام دهد.

 عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی تأکید کرد: ما تلاش می‌کنیم  تا از فعالیت‌ها و مفاهیمی که در استان قابلیت تبدیل به اقتصاد و ثروت دارند، حمایت کنیم و در این خصوص هر آنچه در توان داریم را به کار خواهیم گرفت.

فرش لرستان نمونه بافی و تجاری‌سازی می‌شود

سحر مولوی، عامل خوشه فرش لرستان در ادامه گفت: طبق نیازسنجی که در خصوص فرش لرستان انجام دادیم متوجه شدیم اصالت طرح لرستان در سطح کشور شک‌برانگیز است بنابراین تصمیم به اثبات آن گرفتیم.

وی تصریح کرد: در وهله اول بر آن شدیم تا برای پیشرفت طراحی فرش لرستان، مرکزی راه‌اندازی کنیم که خوشبختانه با کمک شرکت شهرک‌ها و جهاد دانشگاهی دفتر آن امروز  افتتاح شد.

مولوی ادامه داد: پژوهش فرش لرستان انجام شد تا ثابت کنیم این فرش دارای اصالت است و در سال دوم خوشه آموزش مقدماتی طراحی را در برنامه داشتیم.

مولوی یادآور شد: در سال سوم خوشه نسبت به ثبت طرح‌ها، نمونه بافی و تجاری‌سازی فرش لرستان اقدام خواهیم کرد.

همدلی و دلسوزی برای احیای فرش لرستان جای خرسندی دارد

عارف حسنوند، مؤسس انجمن طراحان فرش لرستان در ادامه گفت: برای اولین بار است که چند مجموعه دلسوزانه با جدیت برای احیای فرش لرستان با یکدیگر همکاری می‌کنند و تحقق این کار جای خرسندی دارد.

وی با بیان اینکه آرزو داریم که فرش لرستان روزی با آن همه قدمت و سابقه احیا شود، بیان کرد: فرش لری سفیر فرهنگی و هنری و شناسنامه مردم لرستان است که متأسفانه تاکنون به جایگاه حقیقی خود نرسیده است.

حسنوند یادآور شد: بحث فرش از طرح آن شروع می‌شود و راه‌اندازی این دفتر کمکی به احیا، توسعه و تجاری‌سازی فرش لرستان است.


نظر شما :