جهاد دانشگاهی لرستان بر ریل افتخار؛ دستگاه پیش نشانگر زمین‎لرزه بر پایه سنجنده‎های الکترومغناطیس طراحی شد

۱۴ مرداد ۱۳۹۴ | ۰۰:۰۰ کد : ۷۳۲۱ پژوهشی
جهاد دانشگاهی لرستان بر ریل افتخار؛ دستگاه پیش نشانگر زمین‎لرزه بر پایه سنجنده‎های الکترومغناطیس طراحی شد

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی لرستان از طراحی دستگاه پیش نشانگر زمین‎لرزه بر پایه سنجنده‎های الکترومغناطیس در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد لرستان، دکترمحمد صارمی با اشاره به توانمندی‎ معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی لرستان و ورود آن به حوزه فنی مهندسی، افزود: سال گذشته پس از فراخوان اداره کل راه و شهرسازی استان لرستان درخصوص ارائه سامانه پیش‎نشانگر زلزله بر پایه سنجنده‎های الکترومغناطیس برای محافظت بهینه از سیستم حمل و نقل ریلی کشور، معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی لرستان آمادگی خود را جهت اجرای این طرح اعلام کرد.

وی بیان کرد: این طرح اولین پروژه معاونت پژوهش جهاد دانشگاهی لرستان در حوزه فنی مهندسی بود که جهت اجرای آن سامانه ای  طراحی شد که ضمن نمایش مسیر راه آهن و 15 گسلی که در طول مسیر آن قرار دارند این قابلیت را دارد که در صورت دریافت سیگنال‎هایی مبنی بر خطر وقوع زلزله و میزان شدت خطر بلافاصله هشداری متناسب با سطح خطر دریافتی ایجاد نموده و گسلی که علایم خطر از آن دریافت شده را بر روی نقشه نمایش داده و میزان خطر را نیز بر روی گسل مذکور نمایش دهد.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی لرستان گفت: این دستگاه پس از نصب در اتاق کنترل راه آهن با نشان دادن موقعیت فعلی قطار نسبت به منطقه خطرمیتواند به اخذ تصمیم متناسب با خطر ایجاد شده کمک نموده و باعث شود که مدیریت شرایط به بهترین نحو صورت گیرد.

این مقام مسئول یادآور شد: در این سامانه قابلیت مونیتورینگ موقعیت قطار و همچنین کنترل سرعت قطاراز راه دور نیز پیش بینی شده است که در صورت تامین اعتبار می‎توان  در فازهای بعدی طرح،آنها را به صورت عملیاتی پیاده‌‎سازی کرد.

صارمی با تاکید بر اینکه هدف اصلی از طراحی این سامانه پیش‎بینی زلزله نیست، تصریح کرد: نرم‎افزارطراحی شده جهت استفاده در این سامانه، دارای انعطاف‎پذیری بسیار زیادی بوده و این امکان را ایجاد می‎کند که در صورت نیاز برای کاربردها و مکان های مختلف قابلیت اجرایی داشته باشد.

صارمی با بیان اینکه در استان افراد صاحب ایده و تحصیل کرده فراوانی وجود دارند، حمایت از طرح های نو و کاربردی را عاملی تاثیر گذار در تشویق این افراد دانست و اظهار امیدواری کرد تصمیم گیرندگان کلان استان و کشور در این زمینه توجه بیشتری داشته باشند.

وی موفقیت دراجرای این طرح که برای اولین بار و با توجه به ایده های همکاران اجرایی طرح صورت گرفته را مدیون تلاش یک ساله همکاران به خصوص دکترکردی دانست و گفت: بدون همکاری این دوستان این طرح به سرانجام نمی‎رسید.

 


نظر شما :