سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد لرستان از تولید نوشیدنی و آدامس ضدباکتری در استان خبر داد

۱۳ اسفند ۱۳۹۳ | ۰۰:۰۰ کد : ۷۲۶۵ پژوهشی
سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد لرستان از تولید نوشیدنی و آدامس ضدباکتری در استان خبر داد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد لرستان، محمد صارمی معاون پژوهشی جهاددانشگاهی لرستان در چهل و سومین گردهمایی معاونین پژوهشی جهادهای دانشگاهی کشور که در خرم‎آباد برگزار شد، بیان کرد: دره خرم‎آباد با سابقه تاریخی 40 هزار ساله پایتخت پارینه سنگی ایران خوانده می‎شود و وجود چشمه‎ها، رودها و آبشارهای زیاد باعث شده در دوره‎های گذشته 100 پل در این منطقه ساخته شود و آن را به پایتخت پل‎های ایران مشهور سازد.

وی ادامه داد: سال گذشته لرستان را پایتخت ژئوتوریسم ایران نامیدند، لرستان پایتخت مفرغ دنیا نیز بوده و ششمین گنجینه کل تاریخ از لحاظ عظمت در غاری در استان کشف شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حوزه پژوهشی جهاد دانشگاهی لرستان با توجه به پتانسیل استان در سه زمینه فعالیت می‎کند، گفت: در لرستان سالیانه 4 هزار و 500 تن گیاهان دارویی برداشت می‎شود و 160 نوع درختچه دارویی داریم.

وی اضافه کرد: جهاد دانشگاهی واحد استان با توجه به این پتانسیل در بحث کشت گیاهان دارویی فعالیت کرده و کار فرآوری آن را انجام می‎دهد. تا به حال از گیاهان دارویی نوشیدنی و آدامس ضدباکتری تولید کرده‎ایم. همچنین کارهایی در رابطه با خواص ضد سرطانی بودناین گیاهان صورت گرفته است.

صارمی یادآور شد: در بحث GIS نیز 50 درصد طرح هادی استان را مرکز ما انجام داده و در راستای کاهش مصرف انرژی، طرح‎هایی در دست اجرا داریم.

وی با بیان اینکه همچنین بانک بند ناف ما به صورت فعال بوده و در چند دوره متوالی نمایندگی برتر کشور شناخته شده است، گفت: نیروی انسانی معاونت پژوهشی استان 8 نفر است اما تنوع رشته‎ای زیادی داریم. در پژوهش نمی‎خواهیم مصرف کننده صرف باشیم خوشبختانه نیروی پژوهشی استان از اساتید دانشگاه بوده و ارتباط صمیمی با کل دانشگاه‎ها دارد.

صارمی اضافه کرد: هیچ ارگانی نبوده که طرح پژوهشی عنوان کند و ما در رابطه با آن مقاله‎ای ارائه نداده باشیم و بعد از مدت کوتاهی در کمیسیون و سمینارهای مختلف زیادی عضو شده‎ایم که باعث شده است قدرتی برای اظهارنظر در استان پیدا کنیم و خیلی از طرح‎های استان را به سمت خود سوق دهیم به معنای واقعی بحث پژوهشی را در معاونت پژو.هش خود آغاز کرده‎ایم.

این مقام مسئول در جهاد دانشگاهی در لرستان اضافه کرد: همچنین در حوزه فنی مهندسی احساس کردیم می‎توانیم کارهای زیادی را انجام دهیم برای همین سامانه پیش‎نشانگر زمین‎لرزه بر پایه سنجنده‎های الکترومغناطیس جهت محافظ بهینه از سیستم‎های حمل و نقل ریلی کشور ارائه کرده‎ایم.

وی گفت: همچنین طراحی نرم‎افزار هوشمند پیش‎بینی خطر بیماری‎های کرونری قلبی را داشته‎ایم. از جمله برنامه‎های آتی ما انجام کارهایی است که خودتخصص‎اش را داریم و نیز بهینه‎سازی مصرف انرژی را در دست اجرا داریم.

صارمی افزود: موضوع انرژی مختص به استان ما نیست هر واحدی در کشور که در این زمینه تخصص دارد می‎تواند با ما همکاری داشته باشد.


نظر شما :